Képzeld el, hogy otthonodban egyáltalán nincs villamosenergia-ellátás. Nemcsak mobiltelefonod, számítógéped vagy televíziód nem lenne, de lakásodat nehezen tudnád fűteni, elkészíteni az ételeidet, vagy a nagy nyári melegben a légkondicionálót üzemeltetni. És most képzeld el azt, hogy az elektromos áram milyen különbségeket tehet emberek milliárdjai között. Pedig így él a világ fele!
Manoj Bhargava milliárdos indiai üzletember és feltaláló azt tervezi, hogy 10.000 darab villamos energiát generáló, helyhez kötött kerékpárt telepít Indiában. A kerékpárok üzemeltetése generátort működtet, amely egy akkumulátort tölt fel és ezzel biztosítja a családok számára az áramellátást. Az utóbbi időben sokszor felröppent az a hír, hogy a feltaláló szerkezete egy óra tekeréssel 24 órás áramellátást tud biztosítani a családok számára.
Sajnos a valóság azonban az, hogy egy ilyen kerékpár a vidéki India nagyon kis házai számára készült. A tényleges használat során csak néhány nagyon alacsony teljesítményű villanykörte, esetenként kisebb ventilátor működtetésére, vagy hordozható eszközök, például telefonok töltésére korlátozódik.
Egy óra tekerés a kerékpáron körülbelül 0,11 kWh villamos energiát generál. Egy amerikai család naponta átlagosan 30 kWh-t fogyaszt. Tehát egy óra a kerékpáron mindössze 0,37%-át teszi ki a 24 órás energiaigénynek, vagy körülbelül öt percet. Az amerikai lakosok híresen nagy villamosenergia-fogyasztók, míg az európai országok csak 1/3-át használják hozzájuk képest. Adódik a kérdés, hogy a kerékpár így jelenthet-e megoldást az energiaigényesebb országokban?
Tehát míg Bhargava kerékpárja hasznos megoldást jelenthet néhány villanykörte táplálására, nem tud egy otthont csak egy órányi pedálozással működtetni. Még 24 órás pedálozással sem teheti meg.